Lena Cronqvist, Sjuksystrar

Lena Cronqvist, Sjuksystrar
Lena Cronqvist, Sjuksystrar
Lena Cronqvist, Sjuksystrar
Lena Cronqvist, Sjuksystrar
Lena Cronqvist, Sjuksystrar
Lena Cronqvist, Sjuksystrar
Lena Cronqvist, Sjuksystrar
Lena Cronqvist, Sjuksystrar
Lena Cronqvist, Sjuksystrar
Lena Cronqvist, Sjuksystrar

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

250 000 SEK

LENA CRONQVIST (född 1938): Sjuksystrar, signerad och daterad Lena Cronqvist 2001, olja på duk, 150x118 cm

PROVENIENS
Galleri Lars Bohman, Stockholm

UTSTÄLLD
Liljevalchs konsthall, Stockholm, 2013-2014

LITTERATUR
Sveriges Allmänna Konstförenings årsbok 2003: Lena Cronqvist, avbildad sidan 112

Flickorna är ett återkommande tema i Lena Cronqvists målningar. Som ett eko från det förflutna spelas minnen, drömmar och förbjudna tankar upp på stora dukar. Betraktarens fantasi är det enda som sätter gränser för vad man egentligen kan tolka in i Lena Cronqvists bildvärld, ett måleri som utmanar, upprör, kittlar och förför på samma gång som det skrämmer.
Lena Cronqvist återvänder ständigt till barndomen och det inte helt okomplicerade förhållandet till föräldrar och syskon. Hennes småflicks-målningar befinner sig långt från Carl Larssons familjeidyll. De andas främlingskap, kluvna känslor och ibland en hänsynslöshet som vi inte brukar förknippa med barndomen. Dukarna är fyllda av småflickor: flickor som badar, flickor som leker med dockor, flickor som försöker dränka varandra. Allt detta utför de utan att röra en min. Med nyfiken blick utforskar de världen utan några vuxna närvarande. Barn kan vara grymma för att i nästa stund leka fridfullt med varandra.
Flickorna på bilden är mitt uppe i en sjukhuslek. Genom den oskyldiga leken formas barnet in i vuxenvärlden, tränas barnet att hantera sociala situationer och relationer. Det är i psykets tassemarker som Lena Cronqvist med så stor skicklighet rör sig. I gråzonen mellan det tabubelagda och det accepterade. Genom sin personliga konst ger hon oss allmängiltiga bilder där vi alla kan känna igen oss.

650701

2019-06-04