Logga in

Specialauktion: Ulf Wahlberg

– ett konstnärsliv i backspegeln

Uppsala Auktionskammare har glädjen att presentera en fantastisk samling med målningar och akvareller ur konstnären Ulf Wahlbergs kvarlåtenskap! Samlingen ger en unik inblick i Wahlbergs produktion och innehåller ett flertal verk som aldrig tidigare bjudits ut på auktion. Flera av konstnärens mest monumentala målningar med ikoniska dragsters och bilvrak från 1960-talets USA återfinns i samlingen, liksom banbrytande abstrakta målningar, färglyriska stilleben och drömlika fantasilandskap. Välkommen in i en värld präglad av en nyfikenhet bortom det egna landets gränser, och kärleken till amerikanska bilar och fartfylld racing!

Auktion: 9 februari 2021, kl. 18
Visning: 3 – 8 februari 2021
Nybrogatan 20, Stockholm

Till katalogen

För mer information

Jeanna Ahlin

Intendent

Modern och samtida konst
Tel: 0734-32 41 45
ahlin@uppsalaauktion.se

Magnus Bexhed

Verkställande direktör

Tel: 0705-22 12 04
bexhed@uppsalaauktion.se

Mer information