365 6st Stolar Sjuan 3107 Fritz Hansen Arne Jacobsen

365a_8dc606eb00a66a8_med.jpeg
  • 365a_8dc606eb00a66a8_sm.jpeg
  • 365b_8dc606eb04a2a0a_sm.jpeg
  • 365c_8dc606eb08e9b2a_sm.jpeg
  • 365d_8dc606eb0d84696_sm.jpeg

Klassiska stolar från Fritz Hansen. Modellen heter Sjuan och formgavs av Arne Jacobsen 1955. Sjuan är Fritz Hansens överlägset mest sålda stol.

Omklädda i brunt läder med förkromade stålben.

  • Skick:Mycket bra begagnat skick
  • Storlek:Bredd: 510mm Djup: 520mm Höjd: 820mm Sitthöjd: 460mm

Värdering40 000 - 45 000 SEK
Köparprovision (inkl. moms)12.5%
Fraktavgift (från)1 500 SEK

Arne Jacobsen (1902-1971)
Denmark

I kategori Miscellaneous
Arne Jacobsen (1902-1971)
Arne Jacobsen var en framstående dansk arkitekt och formgivare, känd för sitt banbrytande arbete inom modernistisk design under det tidiga 1900-talet. Jacobsen räknas som en av de mest inflytelserika personerna inom dansk modernism och funktionalism, och hans bidrag till designvärlden har haft en långvarig påverkan. Jacobsen studerade arkitektur vid Det Kongelige Danske Kunstakademi i Köpenhamn och inledde sin karriär som arkitekt. Han blev senare känd för sina banbrytande möbeldesigner. Några av Arne Jacobsens mest ikoniska möbler inkluderar Ägget och Svanen, skapade för Radisson Blu Royal Hotel i Köpenhamn. Dessa stolar kännetecknas av sina organiska former och eleganta silhuetter. Utöver möbler designade Jacobsen även lampor, bestick, textilier och andra inredningsdetaljer. Hans arbete kännetecknas av precision, funktionalitet och en strävan efter att skapa tidlösa estetiska uttryck. Arne Jacobsens påverkan på modern design kan fortfarande ses idag, och hans verk anses som klassiker inom möbelhistorien. Han fortsätter att vara en inspirationskälla för formgivare och arkitekter runt om i världen.

Fritz Hanzen (1872-)
Denmark

I kategori Business
Fritz Hanzen (1872-)
Fritz Hansen, även kallad Republic of Fritz Hansen, är en dansk möbeltillverkare med säte i Allerød. Företaget har blivit känt för sin produktion av kvalitetsmöbler formgivna av bland andra Arne Jacobsen, Hans J. Wegner, Piet Hein, Bruno Mathsson och Børge Mogensen. En av företagets mest saluförda produkter är Arne Jacobsens stol Sjuan som sedan den presenterades på 1950-talet har sålts i över fem miljoner exemplar. Andra möbelklassiker hos Fritz Hansen är stolarna Myran och Grand prix, fåtöljerna Svanen och Ägget, samt bordet Superellips.1982 förvärvade Fritz Hansen även rättigheterna till en stor del av Poul Kjærholms klassiska möbeldesign.
Kontakt

Rekomo Auctions

Box 24148

400 22 Göteborg

auctions@rekomo.se

Följ oss

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.