Gå vidare till produktinformation
1 av 1

Ulf Wahlberg - Auktion

Ulf Wahlberg - Auktion

X
--- Aktuellt bud: () Startbud: Reservationspris inte uppnått
Köp det nu pris: 1 900 SEK
Lägg ett automatiskt bud Ange det högsta belopp som du är villig att betala och bud kommer automatiskt att läggas för dig upp till det angivna beloppet
Lägg ett automatiskt bud
Bud
Budgivare Belopp Datum
Lämna bud
Är du säker på att du vill skicka in ditt bud?
Lämna bud ...
20% slagavgift tillkommer
(Ej vid "Köp nu")
GALLERIPRIS: 3 500 KR

TITEL: STILLEBEN
TEKNIK: SERIGRAFI
PAPPERSSTORLEK: B38XH30
UPPLAGA: 10/100
NUMRERAD / SIGNERAD
MINT CONDITION

FRAKT TILLKOMMER MED 99 KR
ALLTID FRI FRAKT OCH RETUR PÅ KÖP ÖVER 700 KR

Ulf Wahlberg född 1938 i Stockholm, död 2014 var en svensk konstnär (målare och tecknare). Han utförde främst nyrealistiska målningar av bilar och människor men även en hel del abstrakta verk. Ljuset är en viktig ingrediens i hans måleri, det är ljuset som ger volym och atmosfär. Färgerna, framförallt i hans stilleben, är ofta sparsmakade i lugna gråblå nyanser, men alltid med en accent av en kontrasterande kulör.

Visa alla uppgifter