3216719. 1920-TALETS ANTIKA ORMARMBAND.
1920-talets ormarmband. Smycket från 1920-talet är helt förgyllt och smidigt tack vare de ömsesidigt rörliga pansarlänkarna i rundad form. Spännet är format som ett ormhuvud och säkras med en kedja. Bredd 8 mm, längd 19,5 cm, vikt 28,7 gram.