KAARE KLINT. Safaristol, ekram, Rud. Rasmussen, stämplad, Danmark.

3196712. KAARE KLINT. Safaristol, ekram, Rud. Rasmussen, stämplad, Danmark.

Kaare Klint safaristol med ekram, klädd i beige canvas och läderarmstöd.
Stämplad ”Danmark” ”28970"
Tillverkad på Rud Ramussen.
Formgiven 1933.
Höjd:80.5 cm.
Sitthöjd: ca 32 cm.
Bredd: 57 cm.
Djup: 56,5 cm.

Visas med ålder och använd patina, inklusive repor, märken, fläckar.
Canvas visas med lukten av tobaksrök.

Nej

Konstnär/formgivare

Kaare Klint (1888–1954)

Tema

Kvalitetsauktion December

Titel, beskrivning och konditionsrapport är maskinöversättningar. Auctionet.com ansvarar inte för eventuell felöversättning. Visa originaltexter på danska.

Gör en kostnadsfri värdering!

Stämplad ”Danmark” ”28970"
Tillverkad på Rud Ramussen.
Formgiven 1933.
Höjd:80.5 cm.
Sitthöjd: ca 32 cm.
Bredd: 57 cm.
Djup: 56,5 cm.

Nej

Konstnär/formgivare

Kaare Klint (1888–1954)

Tema

Kvalitetsauktion December

Antal besök: 907