KAARE KLINT. Safaristol, ekram, Rud. Rasmussen, stämplad, Danmark.
3196712. KAARE KLINT. Safaristol, ekram, Rud. Rasmussen, stämplad, Danmark.
Kaare Klint safaristol med ekram, klädd i beige canvas och läderarmstöd.
Stämplad ”Danmark” ”28970"
Tillverkad på Rud Ramussen.
Formgiven 1933.
Höjd:80.5 cm.
Sitthöjd: ca 32 cm.
Bredd: 57 cm.
Djup: 56,5 cm.
Visas med ålder och använd patina, inklusive repor, märken, fläckar.
Canvas visas med lukten av tobaksrök.
Stämplad ”Danmark” ”28970"
Tillverkad på Rud Ramussen.
Formgiven 1933.
Höjd:80.5 cm.
Sitthöjd: ca 32 cm.
Bredd: 57 cm.
Djup: 56,5 cm.