3071654. TELEFONER. Cobra, röd, tillverkad av L.M.Eriksson.1 st.1960-tal. Kobra, med tryckknappar,1 st. Sista fjärdedelen av 1900-talet.
Höjd äldre Cobra ca. 21,3 cm.
Modernare knapp Kobra ca 22,7 cm.
Bruksslitage på båda telefonerna, den äldsta med mindre spricka i plexiglaset undertill.