LARS LERIN. Vattenlandskap, signerad och daterad Lars Lerin 2018, akvarell.

2417515. LARS LERIN. Vattenlandskap, signerad och daterad Lars Lerin 2018, akvarell.

ca 57,5x77 cm
Inkl ram 71x90 cm.

HISTORIK
Lars Lerin anses vara Nordens främsta akvarellkonstnär och en av de mest framstående i världen, han arbetar även i andra tekniker och är känd för sin enastående begåvning och produktivitet. På "Sandgrund, Lars Lerin" finns hans permanenta utställning.

Under 2018 var Lars Lerin utställare på Liljevalchs i Stockholm. Under 2019 ställde Lars ut soloutställningar i Finland samt Norge, Samma år, 2019, tilldelades Lars Lerin även Egron Lundbergs medalj av Kungliga Konstakademien samt tilldelades priset som Årets Eldsjäl.

Ramad ej glasad.

Nej

Konstnär/formgivare

Lars Lerin (Född 1954)

Tema

Crafoord Evening Sale

Gör en kostnadsfri värdering!

ca 57,5x77 cm
Inkl ram 71x90 cm.

HISTORIK

Ramad ej glasad.

Nej

Konstnär/formgivare

Lars Lerin (Född 1954)

Tema

Crafoord Evening Sale

Antal besök: 12 814