Logga in

...

Mina sökmotorer

Övergå från en Google-lagrad ASM till en länkad ASM

Följ stegen nedan om du vill övergå från att låta Google lagra definitionen av din anpassade sökmotor till att lagra den på din egen webbserver med en länkad ASM:

  1. Öppna fliken "Avancerat" på din anpassade sökmotors kontrollpanel. Klicka på "Ladda ned i XML-format" i avsnittet "Ladda ned kommentarer". Spara den resulterande filen. Låt oss anta att du kallar filen myannos.xml.

  2. Klicka på "Ladda ned i XML-format" i avsnittet "Ladda ned kontext". Spara den resulterande filen. Låt oss anta att du kallar filen mycontext.xml.

  3. Placera myannos.xml på din webbserver. Hur du ska gå tillväga beror på det aktuella webbhotellet och på hur webbservern har konfigurerats. Läs dokumentationen om du får problem. Låt oss anta att din kommentarfil har placerats på http://myserver.com/user/myannos.xml.

  4. Redigera mycontext.xml i din favoritredigerare och gör följande.

    • Infoga <GoogleCustomizations> före den första <CustomSearchEngine>-taggen.

    • Lägg till </GoogleCustomizations> som sista rad i filen.

    • Före den avslutande </GoogleCustomizations>-taggen infogar du:

      <Include type="Annotations" href="http://myserver.com/user/myannos.xml"/>

  5. Placera mycontext.xml på din webbserver. Låt oss anta att filen är tillgänglig på http://myserver.com/user/mycontext.xml.

  6. Koden för din sökruta måste ändras. Ersätt helt enkelt http://myserver.com/user/mycontext.xml i koden med den faktiska platsen för XML-filen.

    Obs! Du kan även använda en länkad ASM för att låta din webbplats stå värd för sökresultaten. Detta kräver emellertid en annan kodsträng. Mer information finns i dokumentationen till länkade ASM:er.